Kockázatértékelés

Cégismertető

Cégismertető

Pákozdi András munkavédelmi szakember és tűzvédelmi főelőadó vagyok. Vállalkozásom 2005 óta foglalkozik kis és középvállalkozások számára nyújtott munka- és tűzvédelmi szolgáltatással. Tudom, hogy az amúgy is túlterhelt vállalkozások nem szívesen költenek munkabiztonságra, ezért is kínálok számukra olyan megnyugtató megoldásokat, melyekkel maguk is átláthatják feladataikat. Konstrukcióim segítségével költséghatékony módon kerülhetik el a baleseteket és a munkavédelmi bírságokat. Célom, hogy ügyfeleim részére a munkavédelem, és a tűzvédelem területén magas minőségű, teljes körű szolgáltatást nyújtsak.

A helyesen felfogott munkavédelem egy emberi és gazdasági érdekeket egyesítő szemléletmód, ami a jól működő vállal­kozás számára nem külső kényszer, hanem belső igény kell, hogy legyen. Olyan átte­kint­he­tő, rendezett viszonyokat teremt ugyanis, ahol a munkavállaló biztonságban érez­heti magát, a munkaadó nyugodt lehet, a munkafolyamatok olajozottabban, stabilabban működ­hetnek. Az így fel­sza­ba­duló értékes energiák pedig jelentősen megnövelhetik a vállalkozás ha­té­kony­ságát. A munka­védelem, ha jól alkalmazzák nem csak emberi kötelesség, tör­vényi kötelezettség, hanem gazdasági érdek is.

Szakértői tevékenységeink:
  • gépipar és berendezés­ei (forgácsoló, prés és faipar­i gépek)
  • szállítás, anyagmozgatás, raktározás biztonsága
  • munkavédelem gazdasági elemzése

A munkavédelem fogalma és célja

A törvény szerint: szervezett munkavégzést szabályozó biztonsági és egészség­vé­delmi kö­ve­tel­mé­nyek, illet­ve szer­ve­zé­si, in­téz­mé­nyi e­lő­í­rá­sok rend­sze­re, va­la­mint e­zek vég­re­haj­tá­sa

Szerintünk: a helyesen felfogott munkavédelem egy emberi és gazdasági érdekeket egyesítő szemléletmód, ami a jól működő vállal­kozás számára nem külső kényszer, hanem belső igény kell, hogy legyen. Olyan átte­kint­he­tő, rendezett viszonyokat teremt ugyanis, ahol a munkavállaló biztonságban érez­heti magát, a munkaadó nyugodt lehet, a munkafolyamatok olajozottabban, stabilabban működ­hetnek. Az így fel­sza­ba­duló értékes energiák pedig jelentősen megnövelhetik a vállalkozás ha­té­kony­ságát. A munka­védelem, ha jól alkalmazzák nem csak emberi kötelesség, tör­vényi kötelezettség, hanem gazdasági érdek is.

Elérhetőségek:

Tulajdonos

Pákozdi András

Email cím

info@harkon.hu

Telefonszám

+36-20-9659-780

Referenciáink

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat."

Name Surname

Position, Company name

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat."

Name Surname

Position, Company name

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

1
Töltse ki az űrlapot és várja hívásunkat
2
Rövid egyeztetés telefonon
3
Személyes találkozó és felmérés
4
Egyedi ajánlat és szerződés
Köszönjük! Hamarosan keressük telefonon.
Hiba történt. Kérjük próbálja újra!

Miben tudunk segíteni?

Tanácsadás

Személyes konzultáció keretében segítünk áttekinteni a szükséges munkavédelmi, tűzvédelmi teendőket a törvényi megfeleléstől kezdve a biztonságos munkahelyek kialakításáig.

Munka és  tűzvédelmi szaktevékenység

Biztosítjuk a törvény szerint az Ön vállalkozására háruló kötele­zett­ségek telje­sítését. Szerződésünk alapján Önnek nem kell munka­vállalóként munka és tűz­védelmi képesítéssel rendelkező személyt alkal­maznia.

Munkavédelmi oktatás

Cégünk segít a munkavédelmi oktatás tematikájának elkészítésében, figyelembe véve vállalkozása specifikus jellemzőit és a veszélyes munkafolyamatokat.

Kockázatértékelés

Szolgáltatásunk révén azonosítjuk a munkahelyi veszélyeket és kidolgozzuk a szükséges megelőző intézkedéseket az Ön és munkatársai biztonsága érdekében.

Egyéni védőeszközök meghatározása

Segítünk az egyéni védőeszközök meghatározásában és a szabályzat kidolgozásában, hogy a munkavállalók mindig megfelelő védelemben részesüljenek.

Gépek munkavédelmi üzembe helyezése, gépvizsgálat

Segítünk a gépek munkavédelmi vizsgálatában és üzembe helyezésében, hogy biztosítsuk a munkahely biztonságát és a jogszabályi előírásoknak való megfelelést.

Munka-, és üzemi balesetek kivizsgálása

Vállaljuk vállalkozásánál történt munkabalesetek gyors és szakszerű kivizsgálását és a munkabaleseti jegyzőkönyv elkészítését.

Munkabiztonsággal összefüggő mérések

Segítünk a munkabiztonsággal összefüggő mérések megszervezésében, ügyintézésében, így biztosítva munkavállalóinak védelmét a technológiából eredő kockázatokkal szemben.

Munkavédelmi koordinációs tevékenység építkezésen

Az építkezéseken a munkavédelmi koordinátor összehangolja a munkáltatók és alvállalkozók tevékenységét a biztonságos munkavégzés érdekében.

Kérdése van?

Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket a munkavédelem és tűzvédelem témakörében.

Kinek kell tűzvédelmi szabályzatot készítettnie?

A gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek, cégeknek tűzvédelmi szabályzatot kell készíteniük, ha

  • a munkavégzésben ötvennél több munkavállalót foglalkoztatnak,
  • amennyiben van olyan helyiségük, amelynek  befogadóképessége meghaladja az 50 főt 
  • 10 fő befogadóképességet meghaladó kereskedelmi szálláshelyet üzemeltetnek.

A tűzvédelmi szabályzat mellett tűzriadó tervet is kell készítettni: 

  • menekülésben korlátozott személyek elhelyezésére, ellátására, kezelésére, nevelésére, oktatására, gondozására, foglalkoztatására szolgáló rendeltetés esetén,
  • oktatási intézmény esetén, ha annak megengedett maximális befogadóképessége meghaladja az 50 főt,
  • ha a szabályzat készítésére kötelezett által üzemeltetett, bérelt vagy más jogcímen használt épület, épületrész tömegtartózkodás céljára szolgáló helyiséggel rendelkezik, vagy az épületrészen, épületen egyidejűleg 300-nál több tartózkodhat,
  • 20-nál több férőhellyel rendelkező kereskedelmi szálláshely esetén,
  • olyan épület, épületrész, szabadtér esetén, ahol 1000 kg vagy 1000 l mennyiséget meghaladó fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag előállítása, feldolgozása, tárolása történik, és az anyag robbanásveszélyes állapotban fordulhat elő.
Kel-e foglalkozni a munkavédelemmel egy informatikai cégnél?

A Munkavédelmi törvény hatálya kiterjed minden szervezett munkavégzésre, függetlenül attól, hogy az milyen szervezeti vagy tulajdoni formában történik. Minden olyan esetben foglalkozni kell munkavédelemmel, amint legalább egy fő alkalmazottat foglalkoztat a cég. 

A Munkavédelmi törvény előírásai szerint a munkavédelmi feladatok ellátásához megfelelő számú és végzettségű szakemberre van szükség, a cég tevékenységétől, veszélyességi osztályától vagy méretétől függően. A további információkért keressen bizalommal.

Kötelező munkavédelmi szabályzatot készíteni egy kis vendéglátóhelyen?

A munkavédelmi szabályzat megléte nem kötelező, de ajánlott. A Munkavédelmi törvény előírásai szerint mindenképp szabályozni kell írásban az egyéni védőeszközökre vonatkozó szabályokat, belső utasításokat, és az orvosi alkalmassági vizsgálatok rendjét. 

Fontos tudni, hogy ha valaki mégis készített szabályzatot, azt be is kell tartani, amit a munkavédelmi hatóság ellenőrizhet. A szabályzat elkészítését minden esetben bízza szakemberre!

Próbaidő alatt álló munkavállalónak is biztosítani kell az egyéni védőeszközöket?

Igen, a munkavállaló munkába állásának első napjától biztosítani kell számára a feladatai ellátásához szükséges munkaruhát és egyéni védőeszközöket. Ennek hiányában a munkavállaló megtagadhatja a munkavégzést, csalódhat az új munkaadójában. Érdemes észben tartani, hogy munkaruha, egyéni védőeszköz mosható, tisztítható, ha nem sérült újra kiadható. Nem kötelező munkaerő váltás esetén mindig újat venni.

Szükséges orvosi vizsgálat és munkavédelmi oktatás a frissen felvett munkavállalónak?

Igen, a munkavállaló csak előzetes orvosi alkalmassági vizsgálat és munkába állás előtti munkavédelmi oktatás után kezdheti meg a munkát.

Ki tarthat munkavédelmi oktatást?

A munkavédelmi oktatást nem csak munkavédelmi szakember tarthatja, de az oktatási anyagot, tematikát mindenképpen szakembernek kell elkészítenie.

Mikor kell munkavédelmi kockázatértékelést készíteni és hány évig érvényes a dokumentum?

Munkavédelmi kockázatértékelést a munka, a tevékenység megkezdése előtt kell készíttetni, azaz csak úgy kezdhető el a munkavégzés, hogy tisztában vagyunk a munkavégzés veszélyeivel. Ezen felül kötelező minden indokolt esetben, ha a technológia, munkakörnyezet, mukaeszköz, vagy akár a munkavégzés megváltozik, és legalább 3 évenként köteles újra elvégezni

Új présgépet szereztünk be a gyártósorra. Szükséges új kockázatértékelést készíttetni?

Igen, egy új gép beszerzése már indokolt esetnek minősül, amikor a munkáltatónak kötelessége új kockázatértékelést készíttetnie.

Hamarosan új telephelyet nyitunk. Mennyi idő szükséges a munkavédelmi kockázatértékelés és munkavédelmi dokumentumok elkészítéséhez?

Amennyiben minden információ rendelkezésre áll, úgy a munkavédelmi dokumentációk elkészítése akár egy héten belül is megvalósulhat. Ne felejtsük el, hogy a vállalkozás elindításához, új telephely nyitásához hatósági engedélyek is szükségesek, amelyek ügymenete ennél hosszabb időt is igénybe vehet. Szükség esetén segítünk ezek beszerzésében, a hivatali ügyek intézésében.

A tűzoltó készülékek típusát előírják a jogszabályok?

A tűzoltó készülékek típusát nem, de oltási teljesítményét előírja jogszabály. A biztosított terület nagyságától, és az éghető anyag összetételétől függően kell meghatározni, hogy mekkora teljesítményű, milyen típusú tűzoltó készüléket szerezzünk be.

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

Igen, az üzemorvosi vizsgálat továbbra is kötelező marad, csak nem munkakörönként, feladatkörönként lett meghatározva hanem a munkavállalót ért expozíciók mentén. Érdemes figyelni arra, hogy az ágazati rendeletek és egyéb jogszabályok alapján előírt orvosi alkalmassági vizsgálatokra vonatkozó előírásokat továbbra is alkalmazni kell. Mindent egybevetve, továbbra is érdemes és szükséges a munkavállalókat üzemorvosi vizsgálatra küldeni, mert a munkáltatók objektív felelősségét ez a változás nem törli el és továbbra is az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit a munkáltatónak kell biztosítania.Mindemellett a foglalkozás-egészségügyi szolgálat feladatai nemcsak az orvosi rendelőben végzett tevékenységekre terjednek ki.